Nyheterna i Microsoft Office XP

Det nya Officepaketet som döpts till Office XP innehåller nya Word 2002, Excel 2002, PowerPoint 2002, Access 2002 m.m. Trots att man kunde tro att det inte går att förbättra produkten ännu en gång har Microsoft mobiliserat all sin kraft och lagt den ena efter den andra finessen i paketet. En efter en förklarar Kia Barwén med sin charm och kunskap nyheterna i Office XP och gör dig givetvis övertygad om att utnyttja allt det nya i det är det bästa Officepaketet hittills.

Titel: Nyheterna i Microsoft Office XP
Art.nr: NOXP-W3
Lärare: Kia Barwén
Speltid: 3h 30min
Pris: 695 kr exkl. moms

Nyheterna i Microsoft Office XP
Pris per enhet (st):
695 SEK

Kursinnehåll:

1. Generella nyheter i XP
Aktivera produkten
Åtgärdsfönstret
Office Urklipp
Smarta etiketter
Ställ en fråga
Skicka för granskning

2. Nytt i Word
Vanliga uppgifter
Formatering
Listor
Bildredigering
Granska
Koppla dokument

3. Nyheterna i Excel
Formelgranskning
Bättre info
Utökad autosumma
Layout
Dela info & säkerhet
Dataanalys

4. Nytt i PowerPoint
Bilddesign
Flera bakgrunder
Autoanpassa
Diagram & organisationsschema
Animeringar
Granska

5. Nytt i Outlook
E-post
Autokorrigering
Kalender
Kontakter
Synkronisera
Rensning

6. Nytt i Access
Nytt filformat
Hämta & länka
Pivåt
Stöd för XML
Dataåtkomstsidor
Återställa & felsöka

Microsoft och är ett registrerat varumärke av Microsoft Corp, USA. Adobe är ett registrerat varumärke av Adobe Corp, USA. Klick Data AB (publ) är ett utbildningsföretag som inte skall sammanblandas med dessa varumärken.
Alla utbildningar framtagna av Klick Data sedan 1992 i syfte att utbilda programvaror från programvaruleverantörer skall inte sammanblandas med produkter framtagna av ägare av dessa varumärken.
The course / e-course represented at this page is an independent education from Klick Data AB (publ) and is not affiliated with, nor has it been authorized, sponsored, or otherwise approved by Microsoft Corporation, Adobe Corp or any other software manufacture.