
Här samlas frågor, support, hjälp och FAQ rörande cd-romkurser från Klick Data.
Under åren 1996 till 2005 producerade Klick Data över 200 e-kurser på cd-rom (cdkurser/ cd-romkurser/ cd-kurser). Begreppet CBT (Computer Based Training) var ett begrepp som gällde under denna epok. Sedan dess har Klick Data utvecklats och gör undervisningen endast webbbaserad i sin egen plattform Klickportalen K3 som med dåtidens begrepp kallas WBT, Web Based Training.
Dessa sidor är support för dig som har en cd-romkurs. Notera att de flesta som har problem med cd-rom (t.ex. att det inte fungerar i Windows 7) brukar vi erbjuda ett konto och inloggning till Klickportalen K3. Sedan 2005 är i princip alla praktiska hinder för att köra lärarledd undervisning över nätet. (Post 2005= Youtube-eran).
Fotnot. Vi var med redan innan cd-rom fanns och då hade vi videokurser (vhs) (1992-1996) . Support för videokassetter / videokurser/ klickvideo dessa har vi inte. :-)
