Så här skapar du en generell test eller quiz i Klickportalen K3


Så här skapar du en generell test eller quiz i Klickportalen K3 med Testproduktion Q3. Övning !

Så om du vill pröva att skapa en test: Varför inte använda detta material nedan om Kim Källström!

Öppna upp e-kursen Utveckla dig med Klickportalen K3
Sök på Skapa test

Länk som vi använt för informationen: http://www.svenskafans.com/europa/347739.aspx som avser år 2010

Fråga 1:
Hur mycket tjänar Kim Källström per år ?

A. 1,8 milj SEK
B. 1,8 milj Euro
C. 3,7 milj Euro

Rätt svar: C

Fråga 2.
Av alla spelare i Franska ligan är Kim Källström den bäst betalda spelaren nr ...
A. 7
B. 17
C. 21

Fråga 3.
Kim Källström är fransk mästare i fotboll (Ligue 1) . Vilket år blev han det?
A. 2006
B. 2007
C. 2008

På den sista frågan kan du använda svarslänken: sv.wikipedia.org/wiki/Kim_Källström som blir frågespecifik.

Lycka till !

Kim Källström med två av sina fans.

 

PS. Vi refererar ofta internt själva till vår testmodul Examina E3 och produktionsverktyg för att skapa tester,  Testproduktion Q3 i Klickportalen K3  som vår "Kim Källströmapplikation". Varför ? Hade vi inte varit så uppmärksammade för våra ekurser (jrf. med Zlatan) så hade det varit mer fokus på vår "näst bästa internationella toppspelares" kvaliteter och meriter på egen hand.  Men precis som fotbollsproffset och franska ligamästaren Kim Källström inte får samma pressbevakning som Zlatan Ibrahimovich (vars varje andetag, uttalande och GPS rörelse följs noga i svensk media)  eller ens en notis när han sätter fina mål i krysset i franska ligans topplag Olympique Lyon, så får testsystemet i LMSplattformen Klickportalen K3 inte uppmärksamhet den förtjänar, även om många av våra kunder tecknar Sitelicensavtal med oss explicit med Examina E3 och Testproduktion Q3 som plattfoim (utan att inkludera våra ekurser i avtalet) .

 

För de tester som vi redan har tagit fram:
Kolla här: (Uppdateras löpande. Kan vara fler än när denna artikel skrevs ...)
http://www.klickportalen.se/allaE3iportalen.lasso nu över 400 olika tester färdiga i Klickportalen K3 för våra Sitelicenskunder att botanisera i.

•Kunskapstester, medarbetarundersökningar, Kundenkäter, Eget anpassat kursmaterial med egna skapade tester, CV & Uppdrag

•Kompetenssäkring med tester som validerar kvalitet efter företagets mål, värderingar och visioner

•Säkerställande av medarbetare som genomgått en utbildning och får intyg, diplom eller certifiering på genomförd test

Kontaka mig för full demo av Klickportalen K3

Hör av er till oss på tel. 08-667 4980 för en personlig demo av K3
via våra säljare som även ger er en offert baserat på era behov. 
Eller fyll i vårt kontaktformulär här så kontaktar vi dig.
Välkommen till elearning med Klickportalen K3!